Prof. Dr. A. Beril TUĞRUL


Bursa'da doğdu. Bursa Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1973’te Makina Mühendisi, 1975’te "Yüksek Mühendis" olarak mezun oldu. 1974-1977 yılları arasında "Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu’nda Uzman ve Grup Müdürü olarak Akkuyu Nükleer Güç Santralı yer seçimi ve İTÜ TRIGA Mark-II Eğitim ve Araştırma Reaktörü İnşaat Lisansı değerlendirmelerinde çalıştı. 1977’de İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü’ne öğretim elemanı olarak girdi. İTÜ TRIGA Mark-II Eğitim ve Araştırma Reaktörü İşletme Lisansına ilişkin çalışmalara katılarak Kabul Komisyonunda yer aldı.

1984'de "Doktor", 1987'de "Yardımcı Doçent", 1988'de "Doçent", Mart 1995'de Profesör oldu.  1988–1999 yılları arasında İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, 1997-2001 yılları arasında Nükleer Uygulamalar Anabilim Dalı Başkanlığı ve 1993-1996 yıllarında Türk Hava Yollarına NDT (Tahribatsız Muayene Metotları) konusunda Danışmanlık yapmıştır. Çok sayıda araştırma projesi yönetmiş, olup TÜBİTAK, AB ve TAEK Projelerinde yer almıştır.  2008-2015 döneminde İTÜ Enerji Enstitüsü Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmış olup, 3 Araştırma Grubunun koordinatörlüğünü yürütmüş ve 2011-2016 yılları arasında “Radyasyon Bilim ve Teknoloji Yüksek Lisans Programı” Koordinatörlüğünü de yapmıştır.

Milli Savunma Üniversitesi (eski Harp Akademileri) Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ATASAREN)’de 2013’den beri “Enerjinin Jeopolitiği ve Uluslararası Enerji Politikalarının Analizi” ve “Uluslararası Güvenlik ve Enerji Politikaları” derslerini vermekte ve Konferans Dizileri ile Müşterek Harp Enstitülerinde öğretim üyesi olarak yer almaktadır. Ayrıca, Gebze Teknik Üniversitesi (ve GYTE) Strateji Bölümünde, 1999- 2019’da “Enerji Politikaları” ve “Sürdürülebilir Kalkınma Stratejileri” derslerini vermiştir. İTÜ’de ise Nükleer Mühendislik derslerinin yanı sıra “Enerji Ekonomisi ve Politikaları” dersini vermiştir. 2017’den beri İstanbul Sanayi Odası-MBA Programı içinde “Enerji Ekonomisi ve Politikaları” konusunda eğitmen olarak yer almıştır.  Son olarak 2019’da emekli olmuş, bununla beraber akademik faaliyetlerini ve Milli Savunma Üniversitesi öğretim üyeliğini halen sürdürmektedir ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde Lisansüstü ders vermektedir. Enerji Politikaları ve Ekonomisi, Enerji Jeopolitiği, Nükleer Güvenlik, Radyasyon Bilim ve Teknoloji, Tahribatsız Muayene Metotları ve Arkeometri uzmanlık konuları arasında olup, araştırma ekibi ile birlikte özgün çalışmalar geliştirilmiş ve bir Korelasyon bulunmuştur.

2011-2015’döneminde (Akkuyu Nükleer Güç Santralı Yer Seçimi Lisansının yenilendiği dönemde) Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu üyeliği yapmıştır. 1998-2000 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Nükleer Güvenlik Komitesi Başkan Vekilliği, 1997-2003’de TAEK Danışma Kurulu üyeliği yapmıştır. 2009’da tekrar TAEK Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Çok sayıda Bilimsel toplantının Bilim Kurulu üyeliğini yapmış ve Uluslararası bilimsel toplantılarda “Ana Konuk Konuşmacı” ve “Çağrılı Konuşmacı” olarak yer almıştır ve halen de yer almaktadır. Danışmanı olduğu, 60 Yüksek Lisans ve 16 Doktora tezi tamamlanarak 76 lisansüstü öğrencisini mezun etmiştir. Birçoğu Uluslararası indekslerde yer alan 500’ün üzerinde yayını bulunmaktadır. Yayınları 800’ün üzerinde atıf almıştır. Enerji Konusundaki iki farklı periyodik yayında sürekli Makale Yazarı olarak yer almaktadır.

A.B.D.'de belirlenen "Five Hundred Leaders in Influence" içinde yer almıştır ve “New York Academy of Science” üyeliği yapmıştır.  Mayıs 2011’de Enerji Piyasalarına yaptığı katkılardan ötürü ICCI Bilim Ödülü ile ve 2013’de Enerji Expo Ödülü, Mart 2012’de (Kadınlar Günü’nde) Bilim Kadını Ödülünü almış olup ayrıca İTÜ ve çeşitli kurumlardan alınmış Hizmet, Meslek ve Katkı Ödülleri bulunmaktadır. Bunlardan ayrı olarak, ICCI Enerji Ödülleri Jüri üyeliği yapmış, 2013 Ulaştırma Şurası Enerji Politikaları Grubunda, 2018 yılında Enerji Bakanlığı Eğitim-Akademi Grubu’nda yer almıştır. 2014 yılından beri ise “Mühendislik Eğitim Programları ve Akreditasyon Kurulu–MÜDEK”in Akreditasyon değerlendiricisidir. İleri teknoloji nükleer reaktörlerde radyasyon zırh malzemesi olarak geliştirilmiş (nükleer teknoloji, savunma sanayi ve uzay teknolojisinde kullanılabilme potansiyeli bulunan) bir kompozit malzemeye ilişkin Patenti bulunmaktadır. İngilizce bilmektedir. Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanlığını yürüten Mak.Yük.Müh H. Tahsin Tuğrul ile evlidir, Mak.Yük.Müh. olan evli bir kızı ve iki torunu bulunmaktadır.